29. januar 2021
Team Tyson går i ringen igen i dynamit-hold
Team Tyson er klar til at forsvare titlen som dynamit-mestre i den fjerde udgave af Danish Dynamite Teams, som spilles i denne weekend på BBO. De hårdtslående spillere fra Team Tyson bliver blandt andre udfordret af The Coach and the Dream Team, hvor Stig Farholt har samlet en perlerække af store navne: Lars Blakset, Knut Blakset, Mathias Bruun og Dennis Bilde samt junioresserne Christian Lahrmann og Daniel Brandgaard. Også de forsvarende danmarksmestre for hold, Kasper Konow, går i ringen mod Team Tyson.
B-rækken er ligeledes stærkt besat med Bildes Bisser, der blandt andet tæller landsholdsparret Lone Bilde og Helle Rasmussen, samt Kruses Kortcirkus, som har dansk bridges grand old man, Stig Werdelin, med i manegen. Se alle deltagende hold her.
Danish Dynamite spilles på BBO, og der er åbent for ugler hele weekenden. Du finder BBO her. I B-, C- og D-rækken spiller de otte hold alle mod alle i kampe over 16 spil. A-rækken har kun seks hold, som mødes alle mod alle, inden der er finale og placeringskampe søndag eftermiddag over to gange 16 spil.
Du kan følge med i resultaterne her.
Turneringen har ingen præmier, men der vil være sølvpoint på højkant, ligesom vinderne bliver behørigt hyldet her på siden. Turneringsleder er Torsten Ørhøj.
Danish Dynamite Teams spilles lørdag kl. 10-19.15 lørdag og søndag kl. 10-17 efter dette program:
| Lørdag 30. januar | Søndag 31. januar | ||
| Runde 1 | 10.00-12.00 | Runde 5 | 10.00-12.00 |
| Runde 2 | 12.45-14.45 | Runde 6 | 12.45-14.45 |
| Runde 3 | 15.00-17.00 | Runde 7 | 15.00-17.00 |
| Runde 4 | 17.15-19.15 | ||


